Strona Główna ˇ Mityngi AA Poniedziałek, Lipiec 24, 2017
Nawigacja
Strona Główna
Pytania i odpowiedzi

Do pobrania

Kontakt
e-SKLEPIK Z LITERATURĄ AA
Sklep Internetowy

Najbliższe wydarzenia
 • 2017-07-29 Warsztat Tradycji 7-9
 • 2017-08-13 JAK DZIAŁA PROGRAM AA? ZAPOMNIANE KROKI VI i VII - III Konwencja AA
 • 2017-09-01 Zaproszenie na V Regionalny Zlot Radości w Regionie Kujawsko-Pomorskim połączony ze Świętem ZDROJU
 • FAQ: Pytania o AA
  1. Kim są Anonimowi Alkoholicy?
  Preambuła przedstawia definicję najczęściej używaną. AA liczy sobie obecnie ponad 2 miliony członków, spotykających się w ponad 100 000 grup w 150 krajach.

  Preambuła AA

  Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój wspólny problem i pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu.

  Jedynym warunkiem uczestnictwa we wspólnocie jest chęć zaprzestania picia. Nie ma w AA żadnych składek ani opłat, jesteśmy samowystarczalni poprzez własne dobrowolne datki.

  Wspólnota AA nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, działalnością polityczną, organizacją lub instytucją, nie angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie popiera ani nie zwalcza żadnych poglądów. Naszym podstawowym celem jest trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu.

  Copyright(C) by The A.A.Grapevine,Inc. przedrukowane za zgodą


  2. Jak powstało AA?
  Pewien makler giełdowy z Nowego Jorku, który przestał pić pod koniec 1934 roku, zdał sobie sprawę, że jego starania, by pomóc innym pijącym, pomagają jemu samemu trwać w trzeźwości. W 1935 roku podczas podróży służbowej do miasta Akron zetknął się z pewnym alkoholikiem, z zawodu chirurgiem. Gdy i on odzyskał trzeźwość, obaj zaczęli wyszukiwać innych alkoholików. Zapoczątkowany przez nich ruch rozszerzał się, a swą obecną nazwę zaczerpnął z tytułu książki ,,Anonimowi Alkoholicy" opublikowanej w 1939 roku.

  3. Jak działa AA?
  Głównie poprzez lokalne spotkania, podczas których alkoholicy pomagają sobie nawzajem w stosowaniu programu zdrowienia obowiązującego w AA (patrz następne pytanie).

  4. Czym jest Dwanaście Kroków?
  Zbiór zasad duchowych, które stosowane jako sposób życia mogą uwolnić od obsesji picia i dopomóc cierpiącemu na chorobę alkoholową by stał się zdrowym, szczęśliwym i pożytecznym człowiekiem.

  5. Co to jest otwarty mityng AA?
  Jest to spotkanie grupy AA, w którym uczestniczyć może każdy - zarówno alkoholik, jak osoba nie będąca alkoholikiem. Prowadzący otwiera i zamyka mityng, a także przedstawia wypowiadających się (prawie zawsze są to członkowie AA, podobnie jak prowadzący). Opowiadają oni o swym życiu przed i po przystąpieniu do AA, mogą również dzielić się swymi indywidualnymi poglądami na temat programu AA.

  6. Jak jest zorganizowane AA?
  Organizacja jest bardzo mało sformalizowana. Grupy wybierają osoby, które pełnią służbę - nie rządzą - w ograniczonym czasie. Każda grupa wybiera przedstawiciela - mandatariusza, który bierze udział w spotkaniach intergrupy, a także w konferencjach regionu. Region wybiera delegatów do Służby Krajowej AA i Rady Powierników. Uczestnicy konferencji i powiernicy również służą wspólnocie, lecz nią nie rządzą.

  7. Czym są Tradycje AA?
  Są to proponowane przez AA zasady, dzięki którym AA utrzymuje jedność wewnętrzną oraz kształtuje swoje stosunki ze światem zewnętrznym.

  8. W jaki sposób wstępuje się do AA?
  Po prostu przychodząc na mityng grupy AA. Nowo wstępujący mogą zadzwonić lub napisać do Biura Służby Krajowej Anonimowych Alkoholików, do AA może go też skierować znajomy, krewny bądź profesjonalista zajmujący się alkoholikami. Decyzja o wstąpieniu należy jednak do samego alkoholika. Jedynym warunkiem uczestnictwa w AA jest chęć zaprzestania picia.

  9. Ile kosztuje członkostwo w AA?
  Nic.

  10. Z czego utrzymuje się AA?
  Z dobrowolnych datków - przyjmowanych wyłącznie od członków AA - dzięki którym utrzymują się grupy oraz które pomagają utrzymywać krajowe i międzynarodowe służby AA.

  11. Czy do AA należy dużo kobiet?
  Kobiety stanowią około jednej trzeciej członków AA.

  12. Jak skuteczne jest AA?
  Ostatnie badania (przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie) wykazują, że alkoholik, który ma za sobą mniej niż rok trzeźwości w AA, ma 41% szans na zachowanie jej przez następny rok; mający od jednego do pięciu lat trzeźwości - 86% szans, a ponad pięć lat - 92% szans.

  13. Dlaczego wydaje się, że AA nie działa na niektórych ludzi?
  AA działa na tych, którzy naprawdę chcą przestać pić i potrafią trwale uznawać to za swój główny cel.

  14. Czy AA jest powiązane z jakimiś innymi organizacjami?
  Nie. Ale wspiera inne działania na rzecz pomocy alkoholikom. Współpracujemy, ale nigdy z nikim się nie łączymy.

  15. Czy AA jest wspólnotą religijną?
  Nie. Do AA należą osoby wielu różnych wyznań, jak również agnostycy i ateiści.
  Strona 1 z 2 1 2 >
  Informacja o zlotach oraz innych publicznych wydarzeniach AA
  Dyżur On-Line

  Dyżur on-line odbędzie się w dniu 2017-07-24
  w godzinach 18:00 - 20:00

  Z dyżuru skorzystało już 10602 osób; łączny czas rozmów:3073 gdz. 34 min.
  Logowanie
  Nazwa Użytkownika

  Hasło  Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
  Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

  Zapomniane hasło?
  Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
  Copyright © Fundacja Biuro Służby Krajowej AA, Wszelkie Prawa Zastrzeżone